Rio 2016: žiūrim, ką turim

© Фото: LTeamЛитовский флаг на закрытии Олимпиады в Рио
Литовский флаг на закрытии Олимпиады в Рио - Sputnik Lietuva
Viskas kada nors baigiasi, štai ir Rio de Žaneiro vasaros olimpinės žaidynės atsisveikina su sportininkais, treneriais ir žiūrovais, kurie visą šį laiką atkakliai stebėjo didžiausią ir gražiausią šios vasaros įvykį.

VILNIUS, rugp 22 — Sputnik. Pirmosios žaidynės Pietų Amerikoje kirto finišo liniją — išdalinti medalių komplektai, pagerbti ištvermingiausi dalyviai, sugiedoti ant aukščiausios apdovanojimų pakylos užkopusių sportininkų himnai, o tai reiškia, kad laikas apibendrinti šį dvi savaites trukusi sportinį maratoną.

Didžiausiame vasaros sportiniame renginyje šalies garbę gynė 68 sportininkai, kurie startavo badmintono, bokso, buriavimo, dviračių sporto, dziudo, gimnastikos, imtynių, irklavimo, krepšinio, lengvosios atletikos, plaukimo, sunkiosios atletikos, šaudymo, šiuolaikinės penkiakovės ir teniso varžybose.

Kiek kartų stovėjome ant apdovanojimų pakylos

Lietuviams XXXI vasaros Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse medalius ant kaklo kabino keturis kartus.

Pirmuosius medalius šaliai pelnė irkluotojai.

Moterų porinių dviviečių valčių klasės A finale Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė laimėjo bronzą.

Олимпиада 2016. Спортивная гимнастика. Мужчины. Кольца - Sputnik Lietuva
Karštos žaidynės: patraukliausi Rio Olimpiados sportininkai

Merginos garbingąją trečią vietą iškovojo prieš pat vyrų startą, kuo, be jokių abejonių, įkvėpė rinktinės narius.

Irkluotojų duetas Mindaugas Griškonis ir Saulius varžėsi vyrų porinių dviviečių valčių klasės A finale, jie vis akimirka nusileido olimpinį auksą laimėjusiems kroatams.

Griškonis ir Ritteris į vieną valtį sėdo praktiškai žaidynių išvakarėse po netikėtos Rolando Maščinsko traumos ir būtent tokia sudėtimi vyrams pavyko užkopti ant pakylos.

Trečiąjį lietuvių medalį Brazilijoje ir pirmajį šalies sunkiosios atletikos istorijoje iškovojo Aurimas Didžbalis.

Lietuvis gan sunkiai pradėjo savo pasirodymą ir pirmais dviem mėginimais neįveikė užsiprašyto 177 kilogramų svorio bei atsidūrė ties iškritimo riba. Tačiau lietuvis taip lengvai nepasidavė, pademonstravęs tikrą kovotojo charakterį galutinėje įskaitoje liko trečias.

Rio olimpinių žaidynių debiutas — Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas, pribloškė dar atrankos plaukime, o finale įrodė, kad verti pergalės.

© Фото: Lietuvos tautinis olimpinis komitetasDvivietę baidarę irklavę Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas XXXI vasaros olimpinėse žaidynėse baidarių ir kanojų irklavimo varžybose iškovojo bronzos medalius.
Успешный дебют на Олимпиаде в Рио литовских гребцов Ричардаса Некрошюса и Андрея Олийника - Sputnik Lietuva

Šiauliečiai baidarių ir kanojų irklavimo varžybose iškovojo bronzos medalius.

Nusivylimo ašaros

Amerikiečių šachmatininkas Edmaras Mednis pasakė: "Laimėjimas nėra viskas, bet pralaimėjimas yra niekas".

Ne tik įspūdingos pergalės ir džiaugsmo ašaros lydėjo mūsų sportininkus Brazilijoje, būta ir skaudžių nusivylimų.

Церемония закрытия XXXI летних Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро - Sputnik Lietuva
Rio užgesino Olimpinę ugnį

Auksinei žuvelei Rūtai Meilutytei sunkiai sekėsi tramdyti ašaras, 100 metrų krūtine plaukimo distancijos finale užėmus 7-ąją vietą.

Priblokštas liko ir olimpinėse žaidynėse debiutavęs geriausias šalies tenisininkas Ričardas Berankis, kuris jau pirmąją žaidynių dieną buvo tiesiog nokautuotas varžovo iš Australijos — 0:6, 0:6. Tenisininko teigimu, tokio mačo jis dar nėra žaidęs.

Dviratininkei Simonai Krupeckaitei, buvusiai pasaulio ir Europos čempionei, olimpinis dviračių trekas taip pat nebuvo palankus. Keirino rungtyje dviratininkė užėmė 12 vietą, o sprinto rungtyje buvo septinta.

Gera pradžia tik pusė darbo

Su trenksmu šešių ekipų B grupės rungtynes pradėjo šalies krepšinio rinktinė — iškovojo tris pergales iš eilės, tačiau vėliau gavo skaudžias pamokas, viena iš kurių, deja, tapo lemtinga.

Gražiai pradėję — lietuviai įveikė žaidynių šeimininkę Brazilijos komandą, Nigerijos komandą, bei patyrusią Argentinos komandą, nesugebėjo pasipriešinti ispanams.

Tai buvo pirmoji nesėkmė Olimpiadoje ir vienas skaudžiausių pralaimėjimų šalies krepšinio istorijoje.

© Фото: LTeamMantas Kalnietis po pralaimėjimo prieš Australijos krepšininkus
Литовский баскетболист во время Олимпийских игр в Рио - Sputnik Lietuva
Mantas Kalnietis po pralaimėjimo prieš Australijos krepšininkus

Didesniu skirtumu Lietuvos rinktinė pralaimėjo tik 1992 metų Barselonos žaidynėse, kuriose Svajonių komanda — pirmą kartą iš NBA žaidėjų sudaryta JAV rinktinė — lietuvius sutriuškino 51 taško skirtumu. Rezultatas tuomet buvo 127:76.

Deja, lietuviai nesugebėjo pasirpiešinti Kroatijos krepšininkams, o pralaimėjusi australams nesugebėjo peržengti ketvirtfinalio barjero.

Kas ir kiek nusipelnė

Sidabrą iškovojęs irkluotojų duetas Mindaugas Griškonis ir Saulius Ritteris ir pasidalys 57920 eurų.

Moterų dvivietės porininkės Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė už bronzą dalysis 43440 eurų.

Гребчихи из Литвы Доната Виштартайте и Милда Валчюкайте - Sputnik Lietuva
Ko verti mūsų olimpiečiai

Pirmąjį medalį sunkiosios atletikos istorijoje iškovojęs Aurimas Didžbalis taip pat nusipelnė 43440 eurų, užėmęs trečią vietą. Kadangi sportininkas rungtyniavo vienas — tai ir premijos dalintis neteks.

Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas baidarių ir kanojų irklavimo varžybose iškovoję bronzos medalius dalysis 43440 eurų.

Kur kas kuklesnius pinigus gaus sportininkai, kurie žaidynėse liko be apdovanojimų, tačiau užėmė 4-8 vietas.

Lietuvos krepšinio rinktinė, Rūta Meilutytė, Simona Krupeckaitė ir Gintarė Scheidt užėmė septintąją vietą ir gaus po 8690 eurų.

© Фото: Lietuvos tautinis olimpinis komitetasSprinto rungties aštuntfinalio paguodos važiavime startavusi Simona Krupeckaitė priešininkę aplenkė viena tūkstantąja sekundės
Литовская велосипедистка Симона Крупецкайте (на втором плане) на Олимпийских играх в Рио - Sputnik Lietuva

Galima paskaičiuoti, kad vien sportininkams bus išmokėta bent 470 tūkstančių eurų vertės premijos.

2012 metų Londono olimpinėse žaidynėse 1-8 vietas užėmusių sportininkų premija sudarė 587 tūkstančių 930 eurų.

Rio de Žaneire dosniausiai savo čempionus žada apdovanoti Singapūras. Už aukso medalį Singapūro valdžia pažadėjo 665000 eurų. Taip pat solidžiomis sumomis žada sportininkus paskatinti Taivanas — 560700 eurų ir Azerbaidžanas — 455300 eurų.

Į dosniausių pasaulio valstybių sąrašą Lietuva pateko 2014 metų Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse — ji užima trečią vietą pagal dosnumą. 115850 eurų žadėjo šalis savo sportininkams. Kazachstanas olimpiados laimėtojui žadėjo išmokėti 223825 eurų, o Italija — 171900 eurų.

Palaikymas

Prazidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo Olimpiados atidarymo ceremonijoje legendiniame "Marakanos" stadione, stebėjo plaukikų Giedriaus Titenio ir Rūtos Meilutytės pasirodymus bei kartu su viso pasaulio krepšinio gerbėjais žiūrėjo Lietuvos ir Brazilijos vyrų rinktinių dvikovą olimpiniame krepšinio turnyre.

© Фото: lrp.ltLietuvos prazidentė Dalia Grybauskaitė Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse