Lietuvos lenktynininkai užbaigė Dakaro ralį ir grįžta namo

© Photo : Facebook / Benediktas Vanagas / Rytis SeskaitisЛитовская команда на ралли "Дакар", 17 января 2020 года
Литовская команда на ралли Дакар, 17 января 2020 года - Sputnik Lietuva
Pasibaigė 31-asis "Dakar 2020" ralio reidas, kuris pirmą kartą istorijoje vyko Saudo Arabijos teritorijoje ir kuriame pirmą kartą dalyvavo iš karto dešimt Lietuvos atstovų

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Iš penkių Lietuvos automobilių ekipažų keturi pasiekė finišo tiesiąją. Šiemet debiutavę Edvinas Juškauskas ir Aisvydas Paliukėnas išsilaikė penkis etapus ir bendrame reitinge pateko į top 30. Tačiau tolesnis dalyvavimas dėl variklio problemų nebuvo įmanomas. Vis dėlto Edvinas ir Aisvydas tikisi sugrįžti į "Dakarą" kitais metais.

Kiti debiutavusieji iš Lietuvos — Gintas Petrus ir Tomas Jančys — savo pirmąjį "Dakarą" baigė būdami 41 vietoje iš 58 ekipažų, kuriems pavyko kirsti finišo tiesiąją. Geriausias jų rezultatas buvo 38-asis septintajame etape.

Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas pasiekė istorinį rezultatą, laimėdami pirmąjį etapą. Tiesa, toliau lenktynės nebuvo tokios sėkmingos šiam Lietuvos ekipažui, ypač paskutinis etapas, kur likus 40 kilometrų iki finišo vaikinai užvažiavę ant akmenų smarkiai apgadino automobilį. Dėl gedimo Vaidotas ir Saulius prarado penkias valandas ir rizikavo visai nepabaigti ralio, kas būtų labai liūdna. Ir vis dėlto likus dviem minutėms iki kontrolinio laiko pabaigos jiems pavyko kirsti finišo liniją.

Nesėkmė paskutiniame etape (tik 62 vieta) neleido Žalai ir Jurgelėnui bendrame reitinge užimti aukštesnės vietos, nors iki paskutiniojo etapo jie buvo 15 vietoje. Galu gale užėmė 26-ąją vietą, o tai vis geriau nei perspektyva išvis nekirsti finišo linijos.

Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis šiais metais užėmė 20-ąją vietą. Tai buvo jų šeštasis bendras "Dakaras" (Antanui — devintasis, kitus tris jis važiavo kartu su šturmanu Petraičiu), o geriausias vaikinų rezultatas išlieka "Dakar 2018", kai jie užėmė 12-ą vietą.

Benediktui Vanagui prireikė daug kantrybės, kad iš viso galėtų startuoti šiame "Dakare". Priminsime, kad iš pradžių jis prarado rėmėją, paskui šturmaną (lenką Sebastianą Rozvadovskį, kuriam pasireiškė stipraus viruso simptomai), tačiau sugebėjo išspręsti abi problemas. Kartu su portugalu Filipe Palmeiro užėmė "Dakar 2020" aukščiausią iš visų Lietuvos ekipažų — 15 vietą. Jei nebūtų buvę gedimo per septintąjį etapą (57-oji vieta), Vanagas būtų galėjęs patekti į geriausiųjų dešimtuką ir pagerinti savo praėjusių metų Lietuvos "Dakaro" rekordą (11-oji vieta generalinėje klasifikacijoje).

Paskutinis Lietuvos atstovas šiame Dakare yra motociklininkas Arūnas Gelažninkas. Šį kartą jis bendrame reitinge užėmė 30 vietą, o tai yra šiek tiek prasčiau nei praėjusiais metais (24 vieta).

Dakaro ralyje Žala ir Jurgelėnas apdovanoti specialiaisiais prizais - Sputnik Lietuva
Dakaro ralyje Žala ir Jurgelėnas apdovanoti specialiaisiais prizais

Arūnas gyvas ir sveikas, o štai 2013 metų pasaulio ralio-reido čempionui Paulo Goncalves šis "Dakaras" buvo paskutinis. Po trijų savaičių šiam nuostabiam lenktynininkui turėjo sukakti 41 metai. Prieš ralio pabaigą pranešta apie dar vieną liūdną žinią: po sunkios avarijos olandų motociklininko Edvino Straverio širdis neplakė dešimt minučių, medikams pavyko jį reanimuoti. Netrukus jis sraigtasparniu buvo išgabentas į ligoninę, kur jam nustatytas kaklo slankstelio lūžis. Deja, Straverio būklė vis dar kritinė, jo gyvybei dar gresia pavojus.

Motociklų įskaitoje 2020 metais pirmą kartą per 20 metų nugalėtoju tapo ne KTM lenktynininkas, o "Honda" atstovas — Rikis Brabekas iš JAV. Be to, tai yra pirmasis amerikietis, laimėjęs Dakarą.

Automobilių įskaitoje pergalę trečią kartą iškovojo patyręs ispanas Karlosas Sainsas, važiavęs "Mini JCW Buggy". Praėjusių metų nugalėtojas katarietis Nasseras Al-Attiyah nusileido Sainsui tik šešiomis minutėmis, o septyniskart Dakaro čempionas prancūzas Stefanas Peteranselis liko trečias. Garsiajame ralyje debiutavęs dukart "Formulės 1" čempionas Fernando Alonso sugebėjo nusigauti iki finišo tiesiosios ir užėmė 13 vietą.

Na, ir sunkioji artilerija — sunkvežimių klasė. Čia Rusijos komanda "KamAZ-master" patvirtino savo kaip favoritės statusą. Geriausiai pasirodė Andrejus Karginovas, pradėjęs pirmauti po ketvirtojo etapo, ir nebepaleidžia pirmosios vietos iš rankų. Tai jau antroji jo pergalė Dakare (ankstesnė — 2014 metais).